Kviečiame į mokymus
Vaismedžių skiepijimas sode. Skiepijimo metodai (teorija ir praktika)
su sodininku Gražvydu Jegelevičiumi
- 2025 balandžio 11 (penktadienį), 09:00-17:30 –
Zarasuose (Prof. Mokykla*, Šaltinių g. 46, Dimitriškių k./praktika sode)
- 2025 balandžio 12 d. (šeštadienį), 09:00-17:30 –
Dusetose (Dusetų Bendruomenės Namai: K. Būgos g. 4 /praktika sode)
Renginiai nemokami, bet išankstinė registracija būtina:
El. paštu: pts@europe.com (tel. pasiteiravimui: +370.699.30000)
Abiejų dienų mokymų metu, po teorinės dalies, vyks praktinė dalis lauke, savaiminių vaismedžių sode.
Skiepijimas taikomas norint padauginti gerų kultūrinių savybių vaismedį, pvz., kriaušę. Įprastai, skiepijimui naudojamas gerų savybių, atsparus poskiepis, ir norimos veislės įskiepiai, kurie yra priauginami. Tuomet, jei skiepijimas pavyko – toks augalas auga ir vystosi savarankiškai. Kodėl reikalingas skiepijimas? Šis metodas taikomas, nes pastebėta, jog ne visi augalai atkartoja motininio augalo savybes išauginus juos iš sėklos. Manoma, jog vaismedžių skiepijimas kilo centrinėje Azijoje ir jau nuo senovės taikomas augalų dauginimui. Dviejų medžių suaugimas gali įvykti gamtoje ir natūraliai, be žmogaus įsikišimo, kai pvz., dvi susiglaudusios šakos per kelis metus suauga. Vaismedžių skiepijimas ir atkartoja šį principą, kai perkeliama, pvz., senos obels šakelė ant naujo kamieno, su kuriuo ji suauga ir vystosi kaip nepriklausomas augalas. Bet skiepijimas, tai tik vienas iš augalų dauginimo būdų, mūsų krašte dažniausiai taikomas Erškėtinių (Rosaceae) šeimos augalams. Kiti sodo augalų dauginimo būdai: dauginimas atlankomis, dauginimas auginiais, padalinimas, dauginimas iš sėklos.
Seminaro metu aptarsime:
- Kaip padauginti savo sode augančią mylimą obelį arba kriaušę, ar kitą vaismedį?
- Ką skiepyti, į ką, kada ir kaip?
- Kokie yra aukštaūgių ir riboto augimo vaismedžių poskiepių privalumai ir trūkumai?
- Kokių sąlygų, priemonių ir išankstinio pasiruošimo reikia augalų skiepijimui?
- Pagrindinius pavasarinio skiepijimo metodus ir kokius skiepijimo būdus taikyti kokiais atvejais?
- Skirtingus poskiepius naudojamus obelims, kriaušėms, vyšnioms, slyvoms ir kitiems augalams, bei apie poskiepio ir įskiepio suderinamumą, taip pat apie sėklinių ir vegetatyvinių poskiepių pranašumus ir trūkumus.
- Išbandysime skiepijimą praktiškai skiepijant į jauną medelį ir į paaugusio vaismedžio vainiką.
- Kaip perskiepyti brandesnius vaismedžius, bei kaip prižiūrėti vaismedį po skiepijimo?
- Pakalbėsime apie vasarinį skiepijimą ir retesnius skiepijimo bei dauginimo būdus.
Sudalyvavę seminare išmoks, kaip savo sode padauginti norimą vaismedžio veislę jos šakelę skiepijant į atsparų poskiepį.
Seminarą ves sodininkas Gražvydas Jegelevičius, VšĮ Gamtinės žemdirbystės instituto įkūrėjas. Gražvydas konsultuoja sodo įkūrimo, priežiūros klausimais, užsiima senų vaismedžių sodų restauracija, senųjų vaismedžių veislių identifikavimu.
Praktinei daliai lauke rekomenduojama su savimi turėti termosą karšto gėrimo, šiltą aprangą, neperšlampamus batus. Atsargai galite pasiimti aprangą nuo lietaus.
Daugiau informacijos apie kitus mokymus: https://pomona-sodai.eu
Mokymai organizuojami įgyvendinant Zarasų-Visagino regiono 2023-2029 m. vietos plėtros strategijos lėšomis finansuojamą vietos projektą „Praktinių mokymų programa apie vaismedžių sodų įkūrimą, išlaikymą ir eksploataciją“, projekto Nr. SP-ZARA-LEADER-10-1-1. Dėkojame rėmėjams !